d
c
jurnal-ctcnvk

Jurnal de Karpen ~ file de poveste

 • Wand.Education

  La Colegiul Tehnic de Comunicații Nicolae Vasilescu-Karpen, a fost implementată platforma e-learning Moodle, disponibilă online la adresa http://EduKa.lahun.info. Analizând modul de utilizare a acestei platforme s-a constatat că rolul principal este în realizarea evaluării elevilor, cadrele didactice implementând în cadrul cursurilor pe care le gesionează o serie de teste cu itemi variați. Wand Education este […]

 • [2016-2017] Simularea examenelor naționale

  În primul rând, spre deosebire de anul școlar 2015-2016, în anul școlar curent, simularea examenelor naționale se va desfășura în aceeași perioadă (13-17 martie 2017), atât pentru elevii de clasa a VIII-a, cât și pentru elevii claselor a XI-a și a XII-a. Conform calendarului aprobat prin ordinul de ministru nr. 3150 din 2017, simularea examenelor […]

 • Proiect finalizat cu succes, elevi premiați!

  Joi, 29 iunie 2016 a avut loc festivitatea de premiere a elevilor din cadrul proiectului ¨Tineri angajați în a reuși profesional!¨ În funcție de măsura în care au reușit sa impresioneze angajatorul în timpul interviului suținut, pentru fiecare profil în parte a fost desemnat câte un câștigător al postului vizat. Valoarea totala a premiilor a […]

 • Cine suntem noi?

  Trăim într-o eră agitată a gadget-urilor. De peste tot suntem asaltați de IPAD, IPOD, SMARTPHONES și tablete. Fac parte din viața noastră la fel ca și colegul de bancă, tema la matematică sau proiectul la istorie. Dar câți dintre noi avem idee cum sunt alcătuite acele complicate circuite în baza cărora funcționează aceste dispozitive? Colegiul […]

 • Sesiunea de interviuri s-a încheiat!

  Proiectul educativ ¨Tineri angajați în a reuși profesional!” a avut ca scop pregătirea elevilor pentru alegerea traseului educațional și profesional iar ca finalitate, susținerea unui interviu real de angajare de către elevi în cadrul firmelor colaboratoare. După finalizarea sesiunilor de formare și instruire a elevilor cu privire la alegerea traseului profesional, s-a realizat un concurs […]

 • Echipa JOBS Karpen sărbătorește!

  Anul acesta, în cadrul Colegiului Tehnic de Comunicații ¨N.V.Karpen” Bacău s-a desfașurat proiectul internațional JOBS.  Acest proiect  a fost dezvoltat de Ministerul Educaţiei și Cercetării Științifice  din România (MECS), Centrul Naţional pentru Dezvoltarea Învăţământului Profesional şi Tehnic(CNDIPT) şi centrul IPE – International Projects in Education (Proiecte Internaţionale în domeniul Educaţiei) al Universităţii Pedagogice din Zurich. […]

 • Tinerii angajați în a reuși profesional se pregătesc pentru interviu!

  “Tineri angajati în a reuși profesional!” este un proiect educativ derulat in perioada aprilie-iunie în cadrul Colegiului Tehnic de Comunicații “N.V.Karpen” din Bacău care are ca scop pregătirea elevilor în vederea susținerii unui interviu real de angajare.  Proiectul cuprinde 12 activități. În momentul de fata am ajuns la activitatea cu numarul 10, ceea ce inseamnă că […]

 • Proiectul antidrog “Construieste-ti liber viitorul!” s-a incheiat cu succes!

  Proiectul antidrog “Construieste-ti liber viitorul!” coordonat de prof. consilier scolar Luminita Popa in colaborare cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bacău s-a finalizat luna aceasta cu succes. Scopul proiectului a fost creşterea nivelului de informare pentru un număr de 390 de elevi din clasele a IX a de la Colegiul Tehnic de Comunicaţii „N. V. Karpen” Bacău în vederea neînceperii consumului de droguri, prin utilizarea metodelor specifice educaţiei nonformale, în perioada martie -iunie 2016. In cadrul proiectului au fost susținute ateliere de informare a părinților și cadrelor didactice cu privire la prevenirea consumului de substante interzise. Tot in cadrul acestui proiect a avut loc un focus grup la care a […]

 • Cere-i omului ce poate!

  Odată, demult, animalele au hotărât că ceva trebuie făcut pentru a rezolva problemele lumii moderne. Așa că s-au hotărât să înființeze o școală. Au ales un consiliu de conducere al școlii, compus dintr-un urs, un viezure și un castor, și după aceea au angajat un arici care să fie profesor. Curriculum-ul cuprindea alergări, cățărări, înot […]

 • Nu, nu este o poveste….

  Nu, nu este vineri seara și nici nu este o poveste! Este vorba doar despre realitatea în care trăim. Am spus realitate? Oare exista așa ceva ? Cine știe cum e defapt realitatea? Ce e drept și ce nu? Cum trebuie sa fie ea? Îmi amintesc de Dl. prof. univ. Dafinoiu I., care ne spunea […]