Proiectul antidrog “Construieste-ti liber viitorul!” coordonat de prof. consilier scolar Luminita Popa in colaborare cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bacău s-a finalizat luna aceasta cu succes.

Scopul proiectului a fost creşterea nivelului de informare pentru un număr de 390 de elevi din clasele a IX a de la Colegiul Tehnic de Comunicaţii „N. V. Karpen” Bacău în vederea neînceperii consumului de droguri, prin utilizarea metodelor specifice educaţiei nonformale, în perioada martie -iunie 2016.

In cadrul proiectului au fost susținute ateliere de informare a părinților și cadrelor didactice cu privire la prevenirea consumului de substante interzise. Tot in cadrul acestui proiect a avut loc un focus grup la care a participat cate un reprezentant din fiecare clasa inclusa in proiect si cate doua ateliere de informare ale elevilor prin diferite metode(exercitii, experimente, vizionareaunor marturii ale unor fost consumatori de droguri, etc).

Elevii au demonstrat interes si entuziasm in timpul sedintelor si au considerat activitatile fiind foarte utile.

Drept dovada, vizualizati cateva din imaginile din timpul activitatilor.