Ca în fiecare an dintre ultimii şase, elevii colegiului nostru, sub îndrumarea profesorilor membri ai comitetului Eco-Şcoala, au susţinut marţi 12 martie 2016, la orele 14.00, în amfiteatrul şcolii, un concurs de creaţie dedicat Lunii Pădurii. Tot ca o tradiţie, partenerii activităţii au fost reprezentanţii Direcţiei Silvice Bacău şi ai Muzeului de Ştiinţele Naturii „Ion Borcea” Bacău.

După prezentarea importanţei conservării ecosistemelor forestiere în general, susţinută de doamna muzeograf Tudor Anca, precum şi a ecosistemelor forestiere ale judeţului nostru subliniată de domnul inginer Roşca Alexandru, elevii colegiului au prezentat eseuri şi PPT-uri.

În urma jurizării prezentărilor, elevii colegiului au primit diplome şi premii de la sponsorul activităţii Direcţia Silvică Bacău, după cum urmează:

Eseu

  • Premiul II eleva Giurgică Claudia (aXI-a E), coordonată de doamna profesoară Balint Simona
  • Premiul III elevele Boghean Elena şi Obreja Andreea (aXI-a C), coordonate de doamna profesoară Iurea Diana

Power Point

  • Premiul I eleva Petroiu Maria( aXI-a A), coordonată de doamna profesoară Ardeleanu Carmen
  • Premiul II elevii Bujor Lucian şi Bejenaru Florin (a X-a H), coordonaţi de doamna profesoară Moisă Gabriela
  • Premiul III elevele Tănase Beatrice şi Fânaru Mădălina (aXI-aD), coordonate de profesorul Vatră Virgil.

Elevii claselor a IX-a (C, D) şi a XI-a (A,C,D,H) prezenţi în amfiteatrul colegiului au apreciat calitatea prezentărilor colegilor, consideraţiile moderatorilor amintiţi, precum şi a prozatorului Ovidiu Bufnilă. Evenimentul a fost mediatizat de Euro TV.