Astăzi a avut loc prima etapă a proiectului “Construiește-ți liber viitorul”, coordonat de Prof. Consilier școlar Luminita Popa în colaborare cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bacău.

Scopul proiectului este creşterea nivelului de informare pentru un număr de 390 de elevi din clasele a IX a de la Colegiul Tehnic de Comunicaţii „N. V. Karpen” Bacău în vederea neînceperii consumului de droguri, prin utilizarea metodelor specifice educaţiei nonformale, în perioada martie – iunie 2016. De asemenea, vor fi susținute ateliere de informare șă părinților și cadrelor didactice.

Acesta prima etapa a constat în participarea unui număr de 13 elevi (câte un reprezentant de la fiecare clasa de a IX a) la un focus-grup susținut de Insp. de specialitate Marta BUTNARU.

Elevii s-au implicat activ în discuții, au manifestat deschidere și un nivel ridicat de interes cu privire la problematica abordată.