Astăzi, 13 ianuarie 2016, elevii Roberto Cojocaru (10G), Victor Creţu (9H), Alexandru Aradei (9G) şi Daniel Diaconu (9D) au făcut primii paşi în dezvoltarea unui site web, în cadrul clubului de WebDesign.

Mai întâi s-au familiarizat cu aplicaţia Putty prin intermediul căreia au posibilitatea să gestioneze server-ul de host (inclusiv gestionarea folderelor şi fişierelor necesare în realizarea site-urilor). Deasemenea au învăţat şi utilizat comenzi utilitare linux frecvent utilitate (comanda ls, comanda wget, comanda unzip şi utilitarul mc).

În continuare, s-a prezentat CMS-ul ModX Revolution şi modul de instalare şi configurare a acestuia. Elevii au reuşit să instaleze, fiecare, acest CMS, după ce au parcurs o serie de etape necesare: descărcarea arhivei de instalare (cu wget in linux), dezarhivarea acesteia (cu unzip în linux), compierea fişierelor în locaţia finală (cu md în linux) şi, în final, instalarea din interfaţa web a CMS-ului. Activitatea s-a finalizat cu verificarea modului de vizualizare a site-ului şi cu accesarea interfeţei de administrare a acestuia.