Mihaela Jăleanu şi Paul Cucu , cadre didactice la Colegiul Tehnic  de Comunicaţii Nicolae Vasilescu Karpen Bacău şi, nu în ultimul rând, Florentin Vornicelu, preot care se ocupă de capela colegiului, au participat, astăzi, 15 ianuarie 2016, la întrunirea clubului de WebDesign, din Cabinetul AeL. Aceştia, îndrumaţi de prof. Gabriel Nastasă, informatician la Karpen şi secondaţi de către elevii clubului (Roberto Cojocaru ~ 10G, Victor Creţu ~ 9H, Alexandru Aradei ~ 9G şi Daniel Diaconu ~ 9D), au reuşit să se familiarizeze cu utilizarea host-ului şi, la final, să instaleze ModX Revolution şi WordPress, CMS-uri des folosite pentru realizarea site-urilor de prezentare şi a blog-urilor. Trebuie menţionat faptul că a fost folosită aplicaţia Putty, utilizată pentru conectarea la server-ul de host (cu Linux) şi realizarea unor activităţi specifice pentru instalarea şi configurarea unui site.

Datorită interesului manifestat atât din partea elevilor, cât şi din partea cadrelor didactice, Jurnal de Karpen îşi propune să găzduiască şi o serie de articole în care să se prezinte noţiunile teoretice şi practice prezentate la clubul de WebDesign.