Ediția a XIII-a a seminarului științific cu participare națională Sisteme distribuite a fost organizat la Universitatea Ștefan cel Mare Suceava, în data de 16 decembrie 2015 și a avut ca tematică: calculul paralel și distribuit; inteligența artificială distribuită; sisteme industriale distribuite; baze de date distribuite; recunoașterea formelor și procesarea imaginilor; sisteme informatice educaționale; tehnologii web și, nu în ultimul rând, tehnologii informaționale. Seminarul se adresează în primul rând tinerilor cercetători și cercetătorilor în curs de devenire (doctoranzi și materanzi).

În cadrul ediției din anul 2015, au fost prezentate următoarele lucrări:

 • Cristea Dan, Pentiuc, S.G.; Presentation of the project MappingBooks – Let’s jump into the book!
 • Ungurean, O.C., Pentiuc, S.G.; Analysis of some algorithms for image recognition
 • Cerlinca T.I, Pentiuc, S.G.; Augmented reality experiments with mobile devices
 • Ionel ZAGAN, Vasile Gheorghita GAITAN; Scheduling real-time tasks with nMPRA architecture for embedded applications
 • Eduard ZADOBRISCHI, Cristina Nicoleta GAITAN; Comparative study between WIMAX and Wi-Fi networks. Overview Li-Fi technology
 • Robert Popovici; The need for task-based comparative evaluation of online clustering approaches for topic and event detection on Twitter
 • Tiberiu I. BULIGA; Invatarea colaborativa
 • Ionel Gabriel Nastasa; Aplicatii ale realitatii mixte in educatie cu Google Glass
 • Anastasiu Gabriel; Procesarea datelor si prelucrarea imaginilor meteosat cu sistemul Raspberry PI NOEELEC
 • Maria-Dorina URSACHI, Cornel TURCU; Calm Technology
 • Timotei Petruneac, Mirela Danubianu; SIAACD – Sistem Informatic pentru Autoevaluarea Activitatii Cadrelor Didactice
 • Cristian Constantin Spoiala, Alin Calinciuc; Aplicatii web distribuite in cloud

Este relevant pentru acest simpozion faptul că au existat moduri de prezentare variate, începând de la prezentarea unor concepte (Tehnologii calme, Realitatea mixtă), continuând cu oferirea de informații referitoare la tehnologii noi (Aplicații distribuite în cloud) și, nu în ultimul rând, disiminarea rezultatelor obținute în urma unor activități de cercetare (Aplicații distribuite în cloud).

Participanții la acest simpozion au avut ocazia să conștientizeze faptul că, la nivel univeristar și academic, interesul pentru cercetare este o prioritate pentru Universitatea Ștefan cel Mare Suceava și a partenerilor ei (alte universități, instituții private).