Evenimentul Hour of Code [Ora de programare] a ajuns și la Colegiul Tehnic de Comunicații Nicolae Vasilescu Karpen Bacău unde, pe parcursul zilei de 10 decembrie 2015,  aproximativ 100 de elevi  ai colegiului au parcurs unul sau mai multe tutoriale disponibile pe site-ul code.org. Organizarea evenimentului a fost posibilă prin implicarea directă a unor cadre didactice: Cristina Măgirescu, Mihaela Moraru, Gabriela Moisă, Carmen Ardeleanu.  Cei aproximativ 100 de elevi sunt de la clasele a IX-a, a X-a și a XI-a (IX G, X H, IX G, IX D, XI E, IX K). Le mulțumim pentru că au accesat link-ul http://studio.code.org/join/GMCNFB pentru a se înscrie pe platforma code.org și vă invităm să accesați și dumneavoastră acest link pentru a participa la o oră de programare.

Hour of Code (Ora de Programare) este o mişcare globală ce a atins zeci de milioane de elevi si studenţi din peste 180+ de ţări. Oricine, oriunde poate organiza un eveniment Hour of Code. Tutoriale de o ora sunt traduse în peste 40 de limbi. Nu ai nevoie de cunostinte speciale. Vârsta: de la 4 la 104 ani.