Admiterea în liceu este o etapă importantă pentru absolvenții claselor a VIII din învățământul gimnazial. Pentru anul școlar 2015-2016, numărul de locuri propuse la Colegiul Tehnic de Comunicații Nicolae Vasilescu Karpen au fost ocupate în proporție de 100%. Începând cu luna septembrie 2016, Colegiul Tehnic de Comunicații Nicolae Vasilescu-Karpen deschide porțile și pentru cei 252 candidați repartizați (vezi lista de specializări pentru CTCNVK), la următoarele specializări:

  • Economic – 56
  • Electric – 28
  • Electronică Automatizări – 56
  • Estetica și igiena corpului omenesc – 28
  • Turism și alimentație – 28
  • Științe sociale – 5

Colegiul Tehnic de Comunicații Nicolae Vasilescu-Karpen, prin intermediul cadrelor didactice, a personalului didactic auxiliar și nu numai, a prezentat în mod consecvent oferta educațională atât în mediul online (oferta.ctcnvk.ro), cât și prin realizarea unor activități la care au participiat elevii din învățământul gimnazial.