sărbătoare și spectacol la Colegiul Karpen
între multiplele ipostaze ale sărbătoririi Zilei Naționale a României

Vineri, 28 noiembrie 2014, s-a dat startul unei noi ediţii a Zilelor Colegiului Karpen. Şi cum debutul Zilelor Colegiului Karpen coincide cu Ziua Naţională a României, prima activitate cultural-artistică din şirul manifestărilor culturale programate cu această ocazie este închinată aniversării a 97 de ani de la Marea Unire şi Zilei Naţionale a României.

Elevi şi cadre didactice, membri ai cenaclului literar „Nicolae Dabija”, animaţi de puternicele emoţii ale evenimentului istoric marcant, au participat la realizarea manifestaţiilor literare, ştiinţifice şi cultural-artistice din cadrul proiectului interdisciplinar „ARDEALUL ESTE ISUS ŞI CALVARUL!”, coordonat de doamnele profesoare Adina Coşescu şi Doina Nechitoi şi de doamna bibliotecară Florentina Dincă, etapă a Proiectului cultural-educativ interdisciplinar „CÂNTECUL MEŞTERULUI MANOLE”, coordonat de scriitorul Ştefan Dincescu şi de domnul profesor Florin Daniel Dincă.

Marcante au fost momentele activităţii care a debutat cu Lecţia de istorie susţinută de doamna profesoară Corina Săvuc. Grupul vocal al clasei a IX-a B, format din elevele Andreea Solomon, Marcela Şolot, Paula Condurachi, Aura Rîncu şi Ioana Tărniceanu, a făcut introducerea în atmosfera de spectacol cu melodia „Treceţi, batalioane române, Carpaţii!” Evocarea evenimentelor istorice şi a însemnătăţii lor pentru naţiunea română au făcut-o elevele Paula Bardaşu, Andreea Drăgăstan şi Marcela Şolot, din clasa a IX-a B, şi Roxana Asaftei, din clasa a XII-a D, prin susţinerea de referate tematice.

A urmat apoi un moment literar-artistic, evocând ecourile însemnatului eveniment istoric în literatură, susţinut de membrii cenaclului literar „Nicolae Dabija”, elevi ai claselor a IX-a B, a IX-a D, a X-a B şi a X-a C. Aceştia au recitat versuri din lirica poeţilor: Vasile Voiculescu (Doină şi iar doină, Frunză verde…, O, ţară, Ţării mele), Ioan Alexandru (Patrie, Aura, Strămoşii, Ginta latină, Mama Roma), Emil Isac (Ardealul), Radu Gyr (Vechi cântec ardelean), Geo Dumitrescu (Inscripţie pe piatra de hotar), Nicolae Dabija (Bucovina, Ţara mea de dincolo de Prut), Grigore Vieru (Basarabie cu jale, La mănăstirea Căpriana).

Un moment artistic emoţionant şi mai puţin obişnuit a fost intervenţia domnului director adjunct Virgil Popa care, invitat să-şi exprime un gând închinat însemnatului eveniment istoric, ne-a transpus gândurile marelui nostru poet Mihai Eminescu închinate ţării, recitând poezia „Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie”.

La finalul spectacolului literar-artistic atmosfera a fost invadată de puternicul răsunet al Horei Unirii, pe care au cântat-o şi au dansat-o toţi participanţii la eveniment. Coordonatorii activităţii mulţumesc echipei manageriale, echipei de proiect şi cadrelor didactice implicate în realizarea acestui eveniment cultural, dar şi scriitorului Ştefan Dincescu şi profesorului Florin Daniel Dincă pentru selecţia textelor şi coordonarea pregătirii elevilor în cadrul cenaclului literar „Nicolae Dabija”.