Echipa managerială a Colegiului Tehnic de Comunicații Nicolae Vasilescu-Karpen urează cadrelor didactice un an școlar de succes, multă sănătate și liniște! Deasemenea, transmite un mesaj de bun venit cadrelor didactice ce își încep anul școlar 2014-2015 la Colegiul Tehnic de Comunicații N.V. Karpen: Gabriela Boambă – istorie, Mihaela Vasiloaia – limba engleză, Ana Maria Petcu – educatoare, Claudia Cașcaval – educatoare, Alina Hanganu – educatoare, Luminița Popa – consilier psihopedagog, Adriana Mârza – asistent medical (grădiniță). 

În cadrul Consiliului Profesoral din data de 1 septembrie 2014, echipa managerială a prezentat o tecere în revistă a activităților desfășurate în perioada de vacanță:

 • S-au desfășurat lucrări de igienizare, de zugrăveli, vopsitorie și reparații instalații (electrice, sanitare, termice), reparații uși, ferestre, feronerie, jaluzele, reparații mobilier, înlocuire pufere, montare cant mobilier (lucrările au vizat: corp A, corp B, cantină, cămin, sală sport, curte)
 • A fost amenajat un nou vestiar pentru Grădinița Bambi
 • A fost amenajat un nou spațiu pentru Arhiva unității școlare (sala A9)
 • A fost achiziționat cazarmament pentru cămin elevi și dormitoarele preșcolarilor precum și fețe de masă, huse, mantile, prosoape, salopete, halate
 • A fost realizată lucrarea de acoperire a terenului de tenis cu plasă de protecție
 • A fost extinsă parcarea ecologică cu o suprafață de 150 mp, lucrarea fiind finanțată din veniturile proprii ale unității
 • A fost finalizată pergola de la intrarea în corpul A, lucrare finanțată de primăria Bacău, Asociația Karpen 2010 și din fondurile proprii ale unității școlare
 • Au început lucrările la obiectivul de investiții Supraetajare cantină în vederea realizării bazei de instruire practică pentru domeniul Alimentație publică
 • A fost achiziționat mobilier pentru extinderea laboratoarelor de Estetică
 • Colegiul Karpen a fost înscris ca pertener în cadrul proiectului EDUBAC – Educație europeană pentru un bacalaureat de succes (beneficiari ai proiectului în cadrul unității școlare sunt 60 elevi care vor participa la ore de meditații și consiliere din partea unui număr de 30 cadre didactice; menționăm că meditațiile pentru elevi vor fi gratuite)
 • Colegiul Karpen a fost înscris ca partener în cadrul proiectului Fabrica de cariere (elevii vor beneficia de consiliere și monitorizare online în ceea ce privește oportunitățile de studiu și carieră)
 • A fost realizată înscrierea Colegiului Karpen ca partener în proiectul Google apps for education (unitatea școlară devine astfel partener Google)
 • În perioada de vacanță au fost organizate 2 sesiuni ale Examenului Național de Bacalaureat, Examenul de absolvire a școlii posliceale, Examenul de Definitivat în Învățământ (la nivel de județ), Centrul de admitere (în liceu pentru elevii din județul Bacău și din alte județe), Centrul pentru Examenul de Competențe Profesionale Nivel III.

Echipa managerială mulțumește cadrelor didactice, elevilor și părinților pentru rezultatele remarcabile la prima sesiune de Bacalaureat din anul școlar 2013-2014 (procentul de promovabillitate fiind de 84%) și urează succes absolvenților atât în cariera profesională, cât și în continuarea studiilor.