Concursul Național Diversitatea – O șansă în plus pentru viitor! s-a desfășurat la Colegiul Tehnic Anghel Saligny Bacău. Realizarea site-ului pentru acest concurs este asigurată în colaborare cu Colegiul Tehnic de Telecomunicații Nicolae Vasilescu-Karpen Bacău.

Scrisoare didactică – Prejudecata este o opinie fără judecată [Voltaire] Vă rugăm să vă amintiţi din când în când câteva idei necesare în desfăşurarea activităţii instructiv educative în clase în care se află elevi rromi. Cu siguranţă veţi avea mai mult success în exercitarea/îndeplinirea nobilei profesii de dascăl încercând chiar de astăzi sa-i trataţi altfel decât aţi făcut-o până acum pe elevii DUMNEAVOASTRĂ rromi. Cum anume puteţi face aceasta, făcând apel la bunul simţ şi la bunele maniere şi lăsând la o parte prejudecăţile, cu bună voinţă, cu bună credinţă, dar şi cu bună metodă. [Director C.C.D.Bacău – prof. Gabriel Stan; Inspector şcolar pentru monorităţi – prof. Anghel Năstase; Metodist C.C.D.Bacău – Prof. Elena Husar]